Wpisy użytkownika między wierszami z dnia 13 sierpnia 2013

Liczba wpisów: 1

ellka08
 
między wierszami: Zabrałam z Polski kilka książek, między innymi stary kalendarz domowy babci Aliny(1990). Ostatnio miałam trochę więcej czasu, aby się nim zająć. Jest tam wiele ciekawostek, ale na szczególną uwagę zasługują te sprzed -teraz już- 80 lat!

Są to zasady, wskazówki jarskiego odżywiania się.
Oto niektóre z nich:


1.Unikaj przekarmiania i za główną cnotę uważej zwalczanie łakomstwa. Wstrzemięźliwość jest pierwszym stopniem do doskonalenia się- ćwiczy wolę i wyrabia charakter człowieka.

2.Nie dobieraj z półmiska, albowiem po raz pierwszy bierzesz według umiaru, a drugi raz już z łakomstwa. Jest to zły ton wychowania higienicznego. Lepiej nie jedz do stanu nasycenia, bo instynkt jest zwodniczy. Wstawaj od stołu na wpół głodny.

3.Zagadnienie, kiedy jeść należy, nie rozstrzyga pora jedzenia, ale głód prawdziwy, dlatego nie jedz, jeżeliś nie głodny. Nie jedz, gdyś zmęczony, wzburzony lub przygnębiony, ale pierwej staraj się odzyskać spokój, bo tylko w spokoju wydzielają się dobre soki trawienne.

4.Jadaj rzadko, najwyżej trzy razy na dzień, to jest śniadanie, obiad i kolację, a w przerwach unikaj dojadania przekąsek lub słodyczy. Jeżeli nie masz apetytu, to naśladuj zwyczaj amerykański, nie jedz całkiem śniadania, ale dopiero obiad(chodziło o lunch jadany o godz 12.)

5.Staraj się poznać swą naturę, abyś wiedział, co ci służy, a co nie. Potraw gorących nie jedz, aż wychłodną.

6.Unikaj bodźców na wywołania apetytu, zatem ostrych przekąsek, picia wódki itp.

7.Na trawienie wpływa ruch na świeżym powietrzu i dobre powietrze w jadalni: w tym celu otwieraj okna, a jeszcze lepiej jadaj na dworze.

8.Rozmowa podczas jedzenia wprawdzie ożywia, ale dla słabych na żołądek nie jest wskazana, rozprasza bowiem uwagę przy żuciu i kontrolę, co do ilości spożywanych potraw. Najłatwiej psują sobie ludzie żołądek na ucztach, gdzie zachęta do jadła i towarzyska rozmowa jest prawem gościnności.

9.Staraj się o dobry nastrój psychiczny przy jedzeniu, gdyż błogi stan umysłu oddziaływa na nerwy trawienia. Siadając do stołu zapominaj o troskach i sprawach dnia powszedniego, a zwróć uwagę na zdrowy dobór potraw i porządne żucie oraz na błędy diety, albowiem posiłek ma cię wzmocnić, abyś codzienna pracę mógł wykonywać sprawnie i z zadowoleniem.  


I co powiecie na te rady?
Jestem przekonana, że przejadanie się jest najgorszym nawykiem(także i moim) jeśli chodzi o odżywianie się.

Miłego dnia!
  • awatar Jot.: no, całkiem ciekawe te rady, chociaż jedzenie max 3 razy dziennie to chyba nie do końca dobra sprawa.
  • awatar między wierszami: @Jot.: ostatnio gdzieś czytałam, że podobno zdrowsze jest jedzenie 2 razy dziennie(duże posiłki)! To już pewnie zależy od osoby i jej trybu życia./
  • awatar amelia-1989: mój kolega znalazł ksiązkę kucharską z 1920 roku, tam to sa przepisy :-D i rady typu: ogórki kisić tylko od nowiu do pełni, inaczej będą miały w środku powietrze :-) Najbardziej zadziwil mnie rozdział mówiący o tym, jak dobra gospodyni powinna traktować swoją służącą!
Pokaż wszystkie (3) ›